اینترنت چیست و صاحب آن کیست؟

موضوع امکان قطع شدن اینترنت ، ما را واداشت تا یک مطلبی در رابطه با اینترنت چیست آماده کنیم تا مفهوم و حقیقت اینترنت را بهتر بشناسیم از طرفی چون جدیدا بحث قطع شدن اینترنت ایران توسط آمریکا نیز در بین کاربران مطرح شده لذا در ادامه توضیح خواهیم داد که صاحب اینترنت کیست.

اینترنت چیست و صاحب آن کیست؟

اینترنت چیست و صاحب آن کیست؟
اینترنت چیست و صاحب آن کیست؟

شبکه اینترنت

کلمه اینترنت Internet در حقیقت از دو کلمه بین المللی International و شبکه Network گرفته شده است و به معنای یک شبکه جهانی شناخته می شود و در اصطلاح به آن نت Net هم می گویند و مهمترین خدمات این شبکه ، سرویس وب است که مخفف World Wide Web می باشد.

و اما اینترنت در واقع یک سیستم جهانی از شبکه های کامپیوتر به هم پیوسته می باشد که از مجموعه پروتکل TCP/IP برای اتصال دستگاه ها در سراسر جهان استفاده می کند. وبه عبارتی اینترنت شبکه ایی از شبکه های عمومی ، کسب و کار ، دولتی و … می باشد. و به عبارت ساده تر اینترنت یک ابر شبکه است یعنی وقتی شما در منزل یا محل کار بین کامپیوترها یک شبکه ایجاد می کنید همین کار را می توانید در سطح جهانی فرض کنید.

تاریخ پیدایش اینترنت

برای اولین بار اینترنت در اوایل دهه 1960 توسط Paul Baran استارت خورد و در اواخر دهه 1960 تا 1970 با استفاده از پروتکل های مختلف توسعه یافت. شما می توانید برای آشنایی بهتر مستند Computer Networks: The Heralds of Resource Sharing را تماشا کنید که در واقع آن سال ها را به تصویر کشیده است.

اینترنت چیست و صاحب آن کیست؟
تاریخ پیدایش اینترنت

اینترنت به سرعت تا اواخر 1980 در اروپا و استرالیا گسترش یافت و از اواخر 1980 و اوایل 1990 به آسیا راه پیدا کرد و با پایین ترین سرعت به عنوان یک شبکه بین قاره ایی شناخته شد. استفاده عمومی تجاری از اینترنت از سال 1989 با اتصال به MCI Mail و Compuserve با 500 هزار کاربر امکان پذیر شد که در واقع سرویس های تجاری پست بودند و خدماتی از این دست بعدها به آن متصل شدند. در ماه مارس 1990 اولین تست سرعت اینترنت با 1.5 مگابایت در ثانیه بین NSFNET و اروپا و بین دانشگاه کرنل و CERN برقرار شد و شش ماه بعد اولین مرورگر وب به نام WorldWideWeb توسط تیم برنرزلی نوشته شد و تمام ابزارهای مورد نیاز وب سایت اون زمان در 1990 توسط این شخص ساخته شد.

صاحب اینترنت کیست؟

بر خلاف شبکه های تلفنی که در بیشتر کشورها توسط یک شرکت اداره می شوند ، اینترنت جهانی متشکل از هزاران شبکه متصل به هم توسط ارائه دهندگان سرویس ها ، شرکت های فردی ، دانشگاه ها ، دولت ها و … می باشد بنابراین یک شبکه معینی اینترنت را مدیریت نمیکند فقط یکسری شبکه اصلی متصل به هم وجود دارد که با اسم Network Access Points شناخته می شوند که در واقع شبکه های اصلی به یکدیگر متصل می شوند و به این ترتیب وقتی شبکه های اصلی در سراسر جهان به هم متصل می شوند تمام زیر شبکه ها یا به عبارتی شبکه های فرعی نیز به یکدیگر متصل می شوند و اینطور می شود که هر شخصی در جهان می تواند به یکی از این شبکه ها متصل شده و با هر فرد یا دستگاه دیگر متصل ارتباط برقرار کند.

پس در جواب این سوال که چه کسی صاحب اینترنت است باید گفت ؛ هیچ کس و یا بگویید همه ی مردم. بنابراین اینترنت هیچ مالک مستقلی ندارد گرچه سازمان هایی هستند که ساختار و چگونگی کار اینترنت را مشخص میکنند اما هیچ گونه مالکیت در اینترنت ندارند و هیچ دولت یا شرکتی وجود ندارد که بتواند ادعای مالکیت اینترنت را داشته باشد.

اما یک بحث دیگر می ماند و آن ارائه دهندگان سرویس های اینترنتی است و اما توضیح آن ؛

شرکت های بزرگی وجود دارد که در واقع زیر ساخت و ستون فقرات اینترنت را تشکیل می دهند و به عبارتی منبعی هستند که شرکت های ارائه دهنده سرویس های اینترنت Internet Service Providers یا ISP برای اتصال به اینترنت از آنها دریافت می کنند به این معنا که هر شخص یا نهادی که می خواهد به اینترنت متصل شود باید از طریق این شرکت ها اینترنت فراهم کند چرا که در حال حاضر اینترنت حالت تجاری به خود گرفته است به عنوان مثال سرویس های ADSL بهترین شاهد برای آشنایی بهتر با این شرکت های کوچکتر است که در حقیقت نقطه اتصال بین کاربر و اینترنت هستند.

حالا شاید این سوال به ذهن برسد که وقتی اینترنت متعلق به کسی نیست پس چه کسی مسئولیت مدیریت آن را بر عهده دارد؟

فرض کنید در یک اتاق از کشورهای مختلف افرادی هستند که هر شخصی با یک زبان متفاوت صحبت می کند در چنین موقعیتی برای برقراری ارتباط شما چکار می کنید؟ طبیعتا از مجموعه اشاره هایی که قابل درک و فهم برای همگان باشد استفاده میکنید لذا این همان چیزی است که باعث می شود اینترنت منحصر به فرد باشد چرا که در واقع نظامی برای شبکه های مختلف کامپیوتر برای اتصال با یکدیگر از طریق همین مجموعه معیارها فراهم می کند که همه قبول دارند و می فهمند و بدون این معیارها و قوانین به هیچ وجه نمی توان به شبکه ها متصل شد. به این مجموعه قوانین ، پروتکل Protocol گفته می شود و به دنبال این معیارها و پروتکل ها دستگاه های کامپیوتر می توانند داده ها و اطلاعات را از سایر دستگاه های دیگر از طریق اینترنت دریافت و یا ارسال کنند و با پیشرفت اینترنت چاره ایی نیست که این پروتکل ها نیز پیشرفت کنند به این معنا که باید نهادی مسئولیت آن را داشته باشد ، بنابراین سازمان های زیادی وجود دارند که بر زیر ساخت های اینترنت و قوانین و پروتکل ها نظارت دارند از جمله؛

  • The Internet Society : یک سازمان غیر ذی نفع مسئول توسعه استانداردهای اینترنت ، کنوانسیون ها و کمک های آموزشی برای اینترنت.
  • The Internet Engineering Task Force (IETF) : یک سازمان بین المللی دارای چند بخش که هر یک مربوط به جزء خاص مرتبط به اینترنت هستند مانند حفاظت و سرعت.
  • The Internet Architecture Board (IAB) : عبارت از یک گروه تابع IETF که بر طراحی و توسعه پروتکل ها و معیارهای اینترنت نظارت دارد.
  • The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) : یک سازمان خصوصی و غیر انتفاعی که مسئول مدیریت سیستم دامنه ها که با عنوان (Domain Name System (DNS شناخته می شوند ، می باشد. این سازمان اطمینان حاصل می کند که هر نام دامنه با آدرس اینترنتی IP صحیح مرتبط باشد.

هیچکدام از این سازمان ها مالکیت اینترنت را ندارند مثلا سازمان ICANN تعیین می کند که به عنوان مثال دامنه tarfandcity.com را می توان ثبت کرد یا خیر و به طور کلی با توجه به اقداماتی که آمریکا در پیدایش اینترنت انجام داد می توان گفت که قبلا آمریکا مالک اینترنت بوده اما الان نه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *